Poruchovost pevných disků

Poruchovost pevných disků – dejte pozor na svá data

Pokud vy samotní na svém pevném disku nic uloženo nemáte, nelze tvrdit, že je prázdný. Minimálně je na něm nainstalován operační systém a další programy nezbytné k plynulému běhu PC. Většina lidí však pevný disk aktivně využívá, a to ať už pro ukládání soukromých, nebo třeba pracovních materiálů. V tomto případě hrozí poměrně velké riziko, že o ně nenávratně přijdete. Sice existují možnosti, a to jak ve formě programů, tak ve formě specializovaných firem, které umožní záchranu dat, ale tato metoda rozhodně není stoprocentně spolehlivá a nelze zaručit to, že půjde zachránit skutečně vše.

Jak se ztrátě vyvarovat?

Pokud tedy nechcete riskovat to, že navždy ztratíte svou sbírku filmů, fotografie z dovolených, nebo důležité materiály do práce či do školy, je třeba dbát na to, aby pevný disk při svém chodu nezažíval žádné otřesy. Je sice pravdou, že moderní technologie umí vyrábět disky, které umožní třeba parkování hlav, a tím problémy s případnými vibracemi řešit, ale stále platí, že prevence je mnohem účinnější. Pokud tedy pevný disk pracuje, nemělo by s ním být jakkoliv manipulováno. Právě častá manipulace s běžícím diskem totiž může vést hlavně k mechanickému poškození. Nejčastějším problémem jsou v tomto ohledu určitě notebooky, které jsou i po zapnutí neohleduplně přenášeny.

Případné vadné sektory lze snadno identifikovat

Velmi dobrým ukazatelem toho, že se s diskem něco začíná dít, jsou vadné sektory. Ty lze poměrně snadno odhalit, a to pomocí příslušných programů. Pokud některý z nich vadný sektor odhalí, je doslova ideální čas k tomu, abyste provedli zálohu všech vašich dat. Je totiž velmi pravděpodobné, že z několika vadných sektorů se jich postupem času stane více, a to znemožní čitelnost vašich dat, a váš disk tak bude skutečně pouze na vyhození.

Chyby lze zjistit i poslechem

Nejenom softwarem lze zjistit případné problémy. K identifikování jich samotných nám může pomoci jeden z našich smyslů, a to konkrétně náš sluch. Při běhu disku tak můžeme pouhým uchem zaslechnout, zda nevydává jakýkoliv nestandardní zvuk – nejčastěji však takový, který je podobný vrzání, skřípání či nadměrnému tření. Pokud ho slyšíme, jasně to symbolizuje případný mechanický problém.

Problémy nastávají mezi druhým a pátým rokem

Pokud bychom se v tomto ohledu podívali na celkovou statistiku, tak největší poruchovost samozřejmě vykazují disky, které jsou používány 2 – 5 let. U některých výrobců však narazíte i na prodlouženou záruku, a tak nemusíte mít obavu z toho, že vám disk vypoví službu ihned po skončení dvouleté záruční lhůty. Samozřejmě se jedná o celkový průzkum, a často závisí na konkrétním výrobci nebo typu disku.

Poruchovost i v desítkách procent

Statistiky výrobců udávají, že některé jejich pevní disky mají pouze jednu reklamaci ze sta prodaných kusů. Jsou však i takové, kde se číslo trží mezi 10 – 13 kusy. V takových případech už je poruchovost opravdu značná. Na druhou stranu je nutné ale říci, že často na to mají vliv i samotní uživatelé. Pokud si koupí disk s velkou kapacitou, a využívají pouze její drobnou část, je právě daný sektor extrémně namáhán a tak může být na případnou poruchu mnohem náchylnější, než pokud by byl disk alespoň z poloviny plný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *